Kolik věcí skutečně potřebujeme? Jak se užitečně zbavit již nepotřebných věcí? Co je a co není důležité? Těžká volba. To jsme zjistili, když jsme se začali připravovat na stěhování. Začněte se včas zbavovat věcí, které v domácnosti nepotřebujete, a to čím dříve, tím lépe. Jak na to?
My jsme začali před půl rokem, a i přesto v týden stěhování a finálního balení krabic jsme se mysleli, že to nezvládneme. Za 19 let je toho hodně, co nashromáždíte a hodně z toho jsou zbytečnosti a občas se opravdu budete divit!
Věnovala jsem přes 250 knížek z oblasti osobního rozvoje do místní knihovny. Hodně bylo i oblečení, pak následovaly nepotřebné věci, resp. ty, co jsme léta nepoužívali. Řada přišla i na krabice a alba s fotkami, se kterými bylo těžké se rozloučit za ta léta jich bylo dost:) Spousta vzpomínek, emocí. Když jsem se pořádně podívala na fotky, tak křivý strom a pár podobných nesmyslů snad nikdo nechce….
Mike měl zase tolik různých kabelů, nářadí, že jsme mohli udělat burzu pro kutily, taky jsme zjistili, že máme několik kufříků s nářadím a hned všechno pro jistotu několikrát. Své nářadí prodával převážně na Aukro.cz.
Tip: při online prodeji, nikdy nic neposílejte dříve než budete mít peníze na účtu.
Pravidlo 180 dnů
Co vyhodit a co ne? Řídili jsme se pravidlem, co nevezmeme v dalších 180-ti dnech do ruky, nebudeme už potřebovat.
U nás se to určitě vyplatilo, ušetřili jsme spoustu místa a získaly nějaké finance. Poznatek: čím měně věcí člověk vlastní, tím má volnější hlavu. Spousta věci vzbuzuje pozitivní nebo negativní emoce. Často máte doma věci, které stejně jenom přesouváte z jedné strany na druhou stranu.
Můžete prodávat ne jenom osobní věci, ale i nábytek. Pokud začnete včas, tak máte spoustu času je prodat, abyste získali co nejvíce peněz.
Naše tipy, kde prodávat:
Bazos.cz, Aukro.cz, Letgo.cz, Sbazar.cz, SWAP oblečení, vykupujeme-knihy-online.cz, www.trhknih.cz, místní antikvariát, Facebook Marketplace, bazárky – SWAP oblečení nebo různé inzertní skupiny na FB.
U některých věci je to těžké se rozloučit a tak doporučujeme si udělat několik hromádek a postupně vyhazovat.
Když se některé věci nedají prodat:
- zeptejte se svých kamarádů nebo jim to darujte
- darujte věci do charity
- darujte je do obchodu pro potřebné – https://www.sue-ryder.cz/clanky/darujte-prijedeme-si
- zkuste si dát na nějakou nástěnku v okolí bydliště leták, že věnujete věci zdarma
- …..poslední varianta je vyhodit je do koše.
Vyplatí se to? Rozhodně ano.
- Další peníze v peněžence
- Méně věcí na stěhování
- Mentální úklid v hlavě
- Někdo jiný bude mít radost z věcí, které vy už nebudete potřebovat
- Prodat je lepší než vyhodit, protože šetříte tím přírodu.
Užitečný tip na závěr… jak balit krabice?
Uf, vytříděno, rozloučeno a už víte, co si chcete ponechat. Přejděte k balení krabic. Vtip je v tom, že máte balit tak, abyste kombinovali lehčí věci s těžšími (například těžké knihy naspod nebo talíře, další vrstva ručníků nebo oblečení atd.). Krabice si pečlivě označte.
Nejtěžší moment nám připadal po nastěhování, kdy jsme zůstali v bytě sami – stěhováci nás opustili s hromadou krabic, nešlo se ani hnout a začít nanovo:) V momentu, kdy jsme z nového bydliště potřebovali někam jít a najít konkrétní věc, to už byla výzva. Pochopila jsem větu: Radujme se z maličkostí. Tady tato věta, kterou jsem slýchávala léta byla na místě.
Co je u stěhování zrádné? I když všechno odstěhujete v bytě zůstanou “maličkosti” a zdá se vám, že to už nic není. Pak, ale zjistíte, že těch maličkostí je na 5 aut:) Náš domov se scvrknul na nějakých 36 krabic.
Máte nějaké zkušenosti, kde prodávat své věci? Napište nám do komentáře, i další čtenáři získají užitečné rady a tipy.
PS: Moje rada na závěr – přemýšlejte co opravdu potřebujete!!! Jednou za rok si řekněte, že se jděte stěhovat. Ono si rozmyslíte, co vzít a co vyhodit.