Alkohol a drogy jsou v Islámu přísně zakázány, proto drtivá většina muslimů nepije. Alkohol sotva hraje roli v každodenním životě většiny Maročanů. S jídlem se obvykle podává voda, nealkoholické nápoje nebo džus. Pak je tu Tee à la menthe. Jde o národní nápoj, vtipně nazývaný Whisky Berber v Maroku, sestavuje se ze silného zeleného čaje se spoustou máty a mnohem více cukru. Lahodný čaj přirozeně neobsahuje žádný alkohol, no je to povzbuzující a chutná velice dobře.
Kde hledat v Maroku alkohol…
Pokud se do Maroka vydáte do centra hledat pivo nebo víno, tak uvidíte mnoho obchodů, ale rychle zjistíte, že alkohol se prodává v Maroku pouze na několika vybraných místech. Co v na první pohled nevypadá moc pozitivně. Má to však i pozitivní vedlejší efekt, že navozuje i pocit bezpečí díky tomu nepotkáváte nikde ve městě dotěrné alkoholizované osoby. Co je velmi překvapivé, že Maroko se řadí na 35. místo mezi největší producenty vína a druhů vín je mnoho. Co se týče piva, tak v zemi je jenom pár pivovarů a patří k nim například Casablanca, Speciál nebo pivo Stork. Ty poslední dvě jsme ochutnali, mají menší láhve než na co jsme zvyklí u nás.
Dovozní předpisy pro alkohol v Maroku
Můžete si samozřejmě vzít s sebou trochu alkoholu z domova. Celní předpisy umožňují dovoz jednoho litru lihovin a jednoho litru vína do Maroka. Jeli jsme obytňákem a nikdo nás nekontroloval a co jsme se bavili s jinými cestující, kteří cestovali jako my a nikdo nebyl kontrolován. Prodavačka jízdenek trajektu ve Španělsku nám taky řekla, že si můžeme vzít i více alkoholu než je to podle předpisů.
Jak hledat Alkohol v Maroku?
- Hledejte na Googlu třeba slovem „Liquor store“
- prodávají se ve velkých supermarketech jako třeba Carrefour, Atacadão (jenom ve velkých městech jako je třeba Agadir, Casablanca, Tanger, Marrakesch, Ouarzazate nebo Rabat). Marjane a Acima neprodávají alkohol.
- Zeptejte se místních (třeba taxikáře, na recepci v hotelu, prodavačky v supermarketu atd…)
Když najdete obchod z alkoholem tak tam nabizi vsechny druhy alkholu. Hotely, restaurace, bary a kavárny, taky nenabízí alkohol. Je to proto, že pro prodej alkoholu je potřeba mít speciální licenci, za kterou musí platit a není úplně levná. Na venkově to však vypadá úplně špatně.
Závěr:
Není úplně jednoduché si koupit alkohol v Maroku. Alkohol taky není levný. Nejjednodušší si je přivézt si vlastní zásoby, jak to dělají ostatní. Pro představu ceny alkoholu jsou uvedeny dole na fotkách. Pokud máte rádi k vínu tvrdý sýr, tak ten si vezměte sebou, tady v Maroku ho nemají jenom měkké a polotvrdé sýry.
Alkohol koupený v Chez Marianne Casablanca
(https://g.page/Chez_Marianne_Casablanca?share)
Stork 0,33 l v ceně 10,50 MAD (25 Kč)
Speciale 0,5 l v ceně 18.- MAD (43 Kč)
Casablanca 0,33 l v ceně 21.- MAD (51 Kč)
Rimal Rouge v ceně 65.- MAD (156 Kč)
La Cuvee Terroir Rouge v ceně 46.- MAD (110 Kč)
La Cuvee Terroir Blance v ceně 48.- MAD (115 Kč)
Ksar Rose v ceně 36.- MAD (86 Kč)